Lineup.cz - Biografie - Steve Rachmad: Otec holandského detroit techna

Steve Rachmad: Otec holandského detroit techna

10.9.2010
Mára
Steve Rachmad: Otec holandského detroit techna

Steve Rachmad je holandský techno producent, DJ a remixér. Mnohými je považován za otce detroitského techna v Nizozemsku.

Svět elektronické hudby respektuje Rachmadovu tvorbu díky deepovému a groovy zvuku, kterému nechybí podmanivé melodie stejně jako funk či soul. Kariéra jména Steve Rachmad nabrala strmý růst v roce 1996 a v současnosti patří ke špičce světové techno music. Méně už se o něm ví, že se muzice věnuje již celé čtvrtstoletí.

Životní příběh Steve Rachmada začíná v Amsterdamu. Je mu dvanáct let, když si kupuje první desky, aby je pak zkoušel mixovat, remixovat, stříhat a jinak upravovat pomocí páskového magnetofonu. Takto se už v polovině 80. let rodí jeho první díla. Některá z nich složil pro umělce jménem Tony Scott, který se v té době věnuje dance music a ranému hiphopu.

Přibližně ve stejné době objevuje Rachmad inspiraci v celé dance a electro scéně. Oslovují ho např. Time, The System, Arthur Baker. Ve svých 15 letech startuje kariéru DJe s disco setem v malém amsterdamském klubu. Láska k muzice ho žene ke koupi dalších a dalších mašinek, což časem nutně vyústí ve stavbu profesionálního studia.

Steve k tomu sám dodává: "To je přesně to, o čem jsem snil!" Dnes je jeho studio téměř čistě analogové a umožňuje mu stále hlouběji zkoumat možnosti teplého, živého a nestálého zvuku. A co je základním kamenem jeho studia? Nic jiného než legendární automatický bubeník Roland TR-808, kterého si kupuje již v roce 1985.

O rok později se Steve seznamuje s house music. Svou pozornost poutá především na rané a tolik nové zvuky znějící z Detroitu a Chicaga. Steve je v rauši z tvorby od Mr. Fingers či Derrick May. Neuplyne příliš mnoho času a podlehnuvší Steve bude vydávat právě pro Derricka Maye a Darrena Emersona…

Následující léta jsou lemována úspěšnými releasy na dnes už legendárních labelech jako 100% pure, Cocoon, Underwater, Fragile, M-Plant či Tresor. Steve Rachmad v duchu módy 90. let maskuje svou přítomnost ve stovkách remixů pod nejrůznějšími pseudonymy. Tak vznikají nové verze tracků od John Tejada, Armand van Helden, Armin van Buuren, Basement Jaxx a desítek dalších.

Mezi nejrespektovanější díla lze ovšem zařadit první Rachmadovo album, které spatřilo světlo světa v roce 1996 a nese název "Secret Life of Machines" a autorský podpis "Sterac". Právě toto album je mnohými znalci taneční scény řazeno mezi nadčasovou techno klasiku.

Steve se ovšem neupsal nadobro pouze technu, ač právě to tvoří základ jeho tvorby i DJských setů. Na svých turné po světě jej můžete zaslechnout hrát i electro či disco. Právě množství pseudonymů mu umožňuje měnit styly jako chameleon. Možná jste nevěděli, že Rachmad je skryt pod jmény jako Ignacio, Paralel 9 a samozřejmě Sterac či Sterac Electronics.

Není pochyb o tom, že jej baví remixování minimálně stejně jako vlastní tvorba. Svědčí o tom stálé vytížení pro umělce jako M.A.N.D.Y. vs. Booka Shade, DK7, Clashing Egos, Infinity (Juan Atkins vs Orlando Voorn) a tak dále. Steve se v poslední době kromě techna více zaměřuje také na electro, minimal a house. Mimořádně úspěšně si vedou jeho remixy například na labelu Music Man Records. Poznáte ho snadno: v jeho remixech vždy naleznete charakteristický zvuk analogů a soulové kořeny.

Během let ztratil Steve přehled o počtu svých vydaných tracků a remixů. Bezpochyby si ale vybudoval renomé producenta, který stále dokáže balancovat mezi kvalitou a kvantitou. Podobně jako ostatním na špici, ani jemu nedovoluje nabitý kalendář hraní trávit ve studiu tolik času, kolik by sám chtěl. Steve nicméně zůstává dál oddaný svému snu. A vy se k němu budete moci připojit! A pozor, Steve Rachmad přesně v den Apokalypsy slaví narozeniny a slibuje velké překvapení!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=rqxnVwZxR_o

http://www.youtube.com/watch?v=18uIyYpbKBs

Populární články:
Další články autora:

Tour de Bar 3 - ČEZ Aréna, Pardubice

V pátek se v ČEZ Aréně utkaly nejlepší bary z Pardubic a Hradce Králové ...

LayDee Jane a Ladida - Gimlet Music Bar, Pardubice

V sobotu nás čekala druhá část oslav 3. narozenin Gimletu a na tomto mejdanu nám za ...

Polštářová bitva - Zámek Choltice

V sobotu se na Zámku konala "Polštářová bitva" na kterou byla připravena pořádná ...

Vězeňská Dámská Jízda - Patapuf Bar, Pardubice

Dubnová dámská jízda měla podtitul "Vězeňská" a tak na dámy čekaly drsné ...

Velikonoční Párty - Neon Partyplace, Hradec Králové

V sobotu jsem poprvé zavítal do clubu NEON partyplace, který naleznete v Hradci Králové ...

Přečtěte si také:
Autor:
Marek Jablonovský - Mára
Autor článku: Marek Jablonovský - Mára
šéfredaktor
Šéfredaktor, fotograf...

Diskuze: